16. novembril jäi Eesti 100. sünnipäevani sada päeva ja sel puhul tantsis üle poole tuhande rahvatantsija Vabaduse väljakul, moodustades liivakella kujutava kontuuri. (Alar Truu)

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamine algas tänavu aprillis, kui möödus sada aastat eestlaste asuala ühendamisest ning lõpeb 2. veebruaril 2020. aastal, mil möödub sada aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest. 

Juubeli tähistamiseks on palju võimalusi, praeguseks on programmi lisatud üle 1000 sündmuse ja 600 kingituse, märgib Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa. Tema sõnul numbrid mõistagi veel muutuvad, sest programm jääb uutele kingitustele ja sündmustele avatuks sünnipäeva tähistamise lõpuni. „Inimesed on väga hästi kaasa tulnud, hinnanguliselt on Eesti Vabariik 100 sündmustest osa võetud ja kingitustesse panustatud ligi 100 000 korda. On hea meel, et kingituste tegemise mõte on nii hoogsalt omaks võetud,“ hindab Rohumaa seniseid ettevõtmisi kordaläinuks.

Jaanus, eelseisvate ürituste programm on väga tihe, aga palun tooge välja 3–4 kõige tähtsamat üritust?
Kui kellelgi peaks olema mure, et nii palju põnevat on juba mööda läinud, siis kinnitan, et ka eesootav tuleb kirju ja huvitav.
Juubeliaasta algab 31. detsembril Vabaduse väljakul toimuva suursündmusega „Sajaga juubeliaastasse“ ning Nordea kontserdimajas Pärt Uusbergi teose „Eestimaa atmosfäärid“ esmaettekandega. Kindlasti on oluline sünnipäevanädal, mis toimub 19.–25. veebruarini. Augustis ootab ees suur suvenädal, mis saab alguse üleilmse ühislaulmisega Tallinna lauluväljakul ja lõppeb muinastulede öö lõketega randades üle Eesti. Loomulikult lisanduvad siia välisprogrammi pärlid ajavahemikul 2017–2018.

Tavaliselt on vabariigi aastapäeval linlasi oodatud lipuheiskamisele ja paraadile. Kas Tallinnas, Tartus ja Pärnus on Eesti 100 puhul 24. veebruaril plaanitud veel avalikke üritusi?
Juubelisündmused tipnevad sünnipäevanädalaga veebruaris, mis jagab 19. –25. veebruarini toimuvad tähtsündmused laiali üle Eesti: riiklikud kultuuri- ja teaduspreemiad antakse üle Haapsalus, president annab teenetemärgid kätte Narvas, pidulik jumalateenistus toimub Paides, presidendi vastuvõtt sel korral Tartus ning traditsiooniline lipuheiskamine ja paraad Tallinnas. Pärnus avatakse 23. veebruaril Päästekomitee mälestussammas ning loetakse ette Iseseisvusmanifest – nagu 100 aastat tagasi.
Et kõigil oleks võimalik pidustustest osa saada, siis kannab paljusid neist üle Eesti rahvusringhääling. Täpsemalt avame sünnipäevanädala programmi aasta alguses.

Paljudele on jätnud võimsa mulje, kuidas Soome tähistas oma 100. sünnipäeva Eestis. Kuidas on läinud Eesti 100 välisüritused. Millised on välismaalasi enim kõnetanud?
Erinevalt Soomest on Eesti sünnipäev välismaal pildis pikemat aega. Eesti alustas oma 100. aastapäeva tähistamist välisriikides juba selle aasta juulis, kui algas Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumine. 2017. aastal toimus pea 100 üritust Lätist Ameerikani ning neid jagub 2018. aasta lõpuni.
Näiteks võib tuua tänavakunstniku Edward von Lõnguse 100-aastaste eestlaste digikunsti projekti, kus nutirakenduse toel ellu ärkavad tegelased kaunistavad Helsingi, Brüsseli, Kopenhaageni, Rooma ja Pariisi seinu. Peale selle toimusid kõrgtasemelised kunsti- ja arhitektuurinäitused, rahvusvaheliste kontsertidega alustas näiteks Eesti festivaliorkester Paavo Järvi juhatusel, kes jätkab nendega 2018. aasta alguses. Eesti etenduskunstid jõudsid Varssavisse, Berliini, Rooma ja Düsseldorfi ning on detsembris ka Nanterres'i lavadel, Simple Session vallutas Riia südalinna jpm. Kogu kava on nähtav veebilehel events.estonia.ee.

Kas mõnes välisriigis on oodata samasugust suurkontserti nagu korraldasid soomlased suvel Tallinnas Vabaduse väljakul? Või kas olete plaaninud midagi sarnast, nagu võis näha Tallinnas ja Tartus, kui Stenbocki maja ja Vanemuise teater olid Soome lipu värvides?
2017–2018 toimub välisriikides enam kui 200 Eesti kultuuri, teadust, infoühiskonda ja ettevõtlust tutvustavat üritust, mis annavad inimestele üle Euroopa võimaluse osaleda Eesti sünnipäeva tähistamisel. Järgmisel aastal on ees ootamas näiteks Erkki-Sven Tüüri uudisteose rahvusvaheline esmaettekanne Brüsselis BOZARi keskuses, Michel Sittowi teoste näitus Washingoni rahvusgaleriis. Samuti jätkab maailmavallutusliku turneega ansambel Trad.Attack!. 15. septembril toimub projekti Teeme Ära initsiatiivil Maailmakoristus, millega kingime tervele maailmale puhtama keskkonna.
Kuna tähtsat juubelit on pidamas ka naaberriigid Läti ja Leedu, siis oleme palju panustanud üritustesse just nendes riikides.
Suurelt on Eesti sünnipäeva tähistamas väliseestlased üle maailma, kelle korraldatud Eesti Vabariik 100 sündmused on samuti ürituste kavas. Väliseestlaste sündmustest on üks suuremaid veebruaris Stockholmis toimuv nädalapikkune festival ESTIVAL.

Mida soovitaksite, kui mõni lugeja tunneb, et tahab ka osaleda või kaasa aidata Eesti 100 õnnestumisele?
Juubel on pidu, mida korraldavad ja kujundavad kõik Eesti inimesed nii kodumaal kui üle terve maailma. Parim viis kaasa lüüa ning ennast kaasatuna tunda on tehes kingitusi ja korraldades üritusi.
---------------------------------------------

Sündmused ja kingitused
Eesti Vabariik 100 programm koondab infot kõige huvitava ja erakordse kohta, mis sünnipäeva ajal toimuma hakkab.
Üritused toimuvad üle Eesti ja kindlasti leidub midagi põnevat igas vanuses ja eri huvidega inimestele.
Juubeliprogrammi sündmused, kus kindlasti tasub osaleda, leiab Eesti Vabariik 100 kodulehelt www.ev100.ee/et/programm.
Kui lugejal tekib idee Eestile midagi kinkida, siis tuleks see lisada Eesti Vabariik 100 veebilehele www.ev100.ee/kingitused. Nii leiavad kõik teised info üles ja saavad kingitusest osa, inspiratsiooni või lihtsalt rõõmu teadmisest, et nii palju on toimumas.
Kõigil väliseestlastel või välismaal tegutsevatel inimestel tasub pilk peal hoida välisprogrammil, kuhu kuulub üle 150 ürituse 30 riigis. Välisprogrammi leiab samuti Eesti Vabariik 100 veebilehelt www.ev100.ee.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias