Donald Tusk ja Riho Terras Euroopa Ülemkogul PESCO tseremoonial ()

Euroopa alaline struktureeritud kaitsekoostöö PESCO sai alguse just Eesti eesistumise ajal ning viimasel Euroopa Liidu Ülemkogul võeti uus kaitsealgatus ka ametlikult vastu.

Kokkulepetele eelnesid aga tõsised vaidlused eelkõige Prantsusmaa ja Saksamaa vahel. Kui Prantsusmaa nägi ja näeb PESCO-t ambitsioonika ettevõtmisena, siis Saksamaa soov oli, et PESCO-s saaksid osaleda kõik riigid, kes vähegi tahavad.

Pärast mitmekuiseid arutelusid otsustati Euroopa Liidule üsna omaselt: PESCO saab olema ambitsioonikas, aga see oleneb konkreetsetest projektidest, mida on praeguse seisuga kavandatud 17.

PESCO heakskiitmise puhul olid Euroopa Liidu Ülemkogul kohal ka liikmesriikide kaitsejõudude juhid. Kuna aga poliitikute lõunane arutelu viibis – väidetavalt Prantsusmaa ja veel paari riigi ootamatult tõstatatud ettepaneku tõttu Euroopa tööhõiveameti loomise kohta – pidid kõrged sõjaväelased justkui reamehed ühispildile saabuvaid riigijuhte rohkem kui tund aega ootama.

„Aastaid on olnud alalise struktureeritud koostöö suurimaks vastuargumendiks hirm, et see võib nõrgendada NATO-t. Tegelikkus on vastupidine. Tugev Euroopa kaitse hoopis tugevdab NATO-t. Seepärast ei ole alaline struktureeritud koostöö hea uudis mitte üksnes meile, vaid see on hea uudis ka kõigile meie liitlastele. Ja halb uudis meie vaenlastele,“ kommenteeris PESCO-t Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Pidulikul tseremoonial samuti kõnelenud Eesti kaitseväe juhataja Riho Terras tõi välja, et PESCO näitab 25 Euroopa liikmesriigi soovi teha Euroopa Liit sõjaliselt tugevamaks, 17 ühisprojekti on väga väärtuslikud ja mõistagi tugevdab PESCO ka Euroopa Liidu sammast NATO-s.

1 kommentaar

A
A  /   01:39, 22. dets 2017
Täna vaenlane homme sõber? Ajalugu on õpetlik ja karistab meid mitteteadmiste eest. Kes on meie vaenlane? Ainult hea ja hea,, ülejäänud hävitamisele või. Aga kurja ei saa ju ka täielikult hävitada, kaob looduses tasakaal. Hävitatud on nii palju juba ja keegi selle arvel rikastub, keegi saab paguned. Aga mis on hävitamise hind. Kaitsta kurjuse eest on sama, mida ,teeb jaanalind. Ikkagi oleme kõrvaltvaatajad ja midagi tegelikult ei otsusta. Aga hirmutamine teeb jalad nõrgaks igaühel, kellel kortisooli tase...kõrge! Liit liidu vastu-imeline lahendus, kõrge tase või karmavõla tasumine oma pattude eest .Bumerangi seadus -tagasi saad seda, mida soovid . Kaitse- hirm ründaja ees. Võitja- tark kasvatab vaenlase lapsi. Pagunikandja- ikka oled väike alluv, elu lõpuni, olenemata tärnidest või triipudest. Tegelikult tundub kõik nii lapsik, nagu lapsed liivakastis, nende hing on veel puhas ja puutumata- korjavad ülesse meie targad ideed ja mõtted ja sama rihg jätkub. Kas see uus ajastu ometi pole veel suutnud meie iganenud mõttemaailma muuta. Aga loodusseaduse järgi elame kõik olenemata, kes valitsev olend on, lapsi kasvatavad kõik ja andestada tuleb ka kurjusele, muidu ei saa vist me eksisteerida . Elu vist muutub igavaks kui ei saa kellegiga jõudu proovid ja oma ilul välja paista.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias