Helilooja Jüri Reinvere on loonud laulupeo sünnipäevaks teose, kuhu on ise ka teksti kirjutanud. (Stanislav Moshkov)

Tuleva nädala neljapäeval tuleb Tartus Maarja kirikus toimuval Tartu laulupeo ühiskontserdil esmaettekandele helilooja Jüri Reinvere laulupeo 150. aastapäevaks loodud teos „Mu isamaa. Mu õnn ja rõõm“.

Teose kannavad ette Eesti rahvusmeeskoor ja Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor. Segakoorile, solistile ja keelpillikoosseisule kirjutatud uudisteoses astuvad üles veel metsosopran Kai Rüütel ja Vanemuise sümfooniaorkester. Ühiskontserdi dirigendid on Triin Koch, Mikk Üleoja ja Kaspar Mänd.

Reinvere sõnul pakkus talle teose loomiseks ainest mitu fakti. „Nii see, et esimesel Eesti laulupeol kanti ette Paciuse „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“, kui ka see, et kogu laulupidu kujunes, eriti tänu Jakob Hurda kõnele, eestluse kui euroopaliku identiteedi aluseks,“ räägib helilooja.

Ka Reinvere liigub samadel teemadel, 150 aastat hiljem, koos oma teosesse ise kirjutatud tekstiga. „Tekstis vilksatavad eesti kirjandusele ja eestlaste iseteadvusele olulised sümbolid,“ tutvustab ta. Samas küsib ta, kas me oleme õnnelikud siin ja praegu, koos oma riigi ja kõikide nende meil olemas olevate võimalustega. „Ja tekstist võib lugeda: osalt jah, mitmes osas ka ei,“ lisab ta.

Tartu laulupeo ühiskontserdiga avatakse laulupeo sünnipäevapidustused ning tehakse seda laulupeo jaoks erilises ja sümboolses paigas – taastatavas eestlaste laulupeokirikus, Tartu Maarja kirikus ehk kohas, kus esimese laulupeo peaprooviga kõik alguse sai.

Tartu laulupidu toimub 20.–22. juunini. Ühiskontserdile järgnevad 21. juunil ajastukontserdid ja 22. juunil peakontsert.
------------------------------
TV3 teeb otseülekande
Tartu laulupidu kantakse TV3-s üle 22. juunil kella 18-st. Laulupeo peakontserdil esitavad enam kui 8500 lauljat lasteaedade mudilastest vanaisadeni Tartu lauluväljakul Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Gustav Ernesaksa, Miina Härma jpt muusikat. Peakontserdile järgneb pidu ansambliga Curly Strings.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias