Võib ju toidupüramiide koostada, aga laps himustab sageli paraku midagi muud. (Andres Varustin)

Tervise arengu instituut tuli välja tänuväärt algatusega, uuendades nn toidupüramiidi, et ärgitada inimesi lihtsate soovitustega tervislikult toituma.

Probleem on tõsine, sest Eesti on rasvumise poolest Euroopas esirinnas: iga teine täiskasvanu ja vähemalt üks kolmest 6–13-aastasest lapsest on ülekaaluline või rasvunud. Just laste ülekaal on eriti murettekitav.

Teoorias on jutud tervislikust toitumisest ja sportima kutsuvad kampaaniad imetoredad. Aga kuidas neid reaalses elus rakendada – see on vaat et miljoni euro küsimus.

Esmalt toitumisest. Kui palju on neid koolilapsi, kes saavad hommikul enne kooli putru ja pärast koolist koju jõudmist sooja toitu? Ning kuidas peaksidki tööl käivad vanemad seda kõike suutma? Pigem on reaalsus selline, nagu ühe Tallinna kooli juures on märgata olnud: pärast koolipäeva tulevad tühja kõhuga lapsed – koolilõunat sõid nad ehk tunde tagasi – vutt-vutt ühte armsasse kohvikusse ostma limpsi, friikartuleid, krõpse ja saiakesi. Võib ju toidupüramiide koostada, aga laps himustab sageli paraku midagi muud.

Teiseks sportimisest. Linnalehes on varemgi kirjutatud, et paljud korda tehtud koolistaadionid on Tallinnas ja mujalgi õhtuti lukus. Hoovid on aga täis pargitud autosid. Kuhu laps peaks siis sportima minema, kui ta tahaks? Samal ajal on riik julgelt vähendanud kehalise kasvatuse tundide arvu. Samas on uuringutega tõestatud, et isegi regulaarselt trennis käivad lapsed ei saa koos kehalise kasvatuse tundidega päevaks vajalikku liikumisnormi täis.

1 kommentaar

B
Busa  /   22:46, 19. sept 2019
Nimetetud loend on tagajärg, mitte põhjus. Kehalise tund on õppeaine, mitte liikumisnormi täitja. Kooli lõuna on normeeritud, vähestes koolides saavad lapsed teistkordset lõunat esimese lõuna söömata söökidest, ja kõik mis on keelatud-kahjulik on ju ideaalselt maitsestatud. Sool, ketsup, suhkur, majonees - mida ära jätta? Lisaks varasemad probleemid toidulisanditega rinnapiima asendajates. Mida veel tahta?

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias