6
fotot
PRÜGIAKTSIOON: Nõmmelaste kannatus katkes, sest linnavalitsuse aadressilt tuli küll prügiveoarveid, kuid prügikottide kuhi muudkui kasvas. Nii tõidki kodanikuaktivist Elmo Ant (paremal) ja Tiit Kruusalu paar prügikotti otse Tallinna linnavalitsuse ette. (Andres Putting / Ekspress Meedia)

Kohtuvaidlus mupo ametnike ja mullu kevadsuvel Nõmme linnaosa nördinud elanike prügiprobleeme lahendama asunud kodanikuaktivisti vahel jõudis lõpplahenduseni – riigikohus ei võtnud menetlusse mupo taotlust meest prügieeskirjade rikkumise eest trahvida.    

26. aprillil tühistas Harju maakohus Tallinna munitsipaalpolitsei ameti määratud 400 euro suuruse väärteotrahvi, millega mullu kevadel karistati kodanikuaktivist Elmo Anti (56) kahe Nõmmelt kohale toodud prügikoti ladustamise eest Tallinna linnavalitsuse ette.

Mupo hinnangul rikkus Elmo Ant Tallinna jäätmehoolduseeskirja nõudeid ja oli oma õigusvastase teoga karistuse igati ära teeninud. Ant oleks pidanud jäätmed panema vastava jäätmeliigi kogumiseks ettenähtud mahutisse, mitte aga tooma linnavalitsuse ukse juurde kõnniteele. Mupo arvates võis see olla poliitiline aktsioon enne kohalike omavalitsuste valimisi. Kuna kottide sisu oli teadmata ja arvestades seda, et linnavalitsuse ees liigub palju turiste, siis ohustati sellise käitumisega keskkonda.

PRÜGIAKTSIOON: Nõmmelaste kannatus katkes, sest linnavalitsuse aadressilt tuli küll prügiveoarveid, kuid prügikottide kuhi muudkui kasvas. Nii tõidki kodanikuaktivist Elmo Ant (paremal) ja Tiit Kruusalu paar prügikotti otse Tallinna linnavalitsuse ette. (Andres Putting / Ekspress Meedia)

Prügi-Uberi aktsioon

Ant kaebas mupo trahviotsuse kohtusse, sest leidis, et väärteomenetlus oli ühekülgne ja tema vastuväiteid arvesse ei võetud, ning keeldus trahvi maksmast. Karistatud mehe väitel oli mupo alustanud kättemaksuaktsiooni kodanikuaktivistile, kes oli korduvalt juhtinud tähelepanu prügimajanduses tekkinud probleemidele Nõmmel.

Linnavalitsuse ette toodud prügi pärines Nõmme elamu juurest, mille elanikud olid juba kuu aega oodanud, et keegi nende prügikonteineri lõpuks tühjendaks ja selle kõrvale kuhjatud 240liitrised kilekotid minema viiks. Nõmmelaste kannatus oli katkenud, sest linnavalitsuse aadressilt tuli küll prügiveoarveid, kuid prügikottide kuhi muudkui kasvas.

Õhtuleht, 12.05.2017 (Õhtuleht)

Lõpuks leidis Elmo Ant, et lahenduse võiks tuua tema kui kodanikuaktivisti aktsioon, mille käigus antakse kaks suurt prügikotti jäätmevedajatele üle otse linnavalitsuse ukse ees. Anti sõnul oli aktsiooni eesmärk tõmmata suuremat avalikku tähelepanu pealinna virelevale prügimajandusele, millele võimud läbi sõrmede vaatavad.                 

Elmo Ant võtab kohtus omaks, et just tema oli see, kes koos Tiit Kruusaluga 2. juunil 2017 Nõmmel üle ajava konteineri juurest kaks kinnist prügikotti oma auto haagisele tõstis ja linnavalitsuse ukse ette toimetas. Prügikottidele oli kinnitatud sildid „PU, Prügi-Uber…“. Prügi-Uberi aktsioonina saigi Elmo Anti algatatud aktsioon hiljem laiema avalikkuse ees tuntuks.

Tavatu aktsiooni muutis eriti absurdseks see, et abilinnapea Kalle Klandorf kutsus välja demineerijad, et need linnavalitsuse ukse ette visatud kotid veekahuriga puruks laseks. „Ei tasu puutuda igasugust asja, mille kohta sa ei tea, mis seal võib olla,“ põhjendas Klandorf oma otsust.

MUPO VASTUTEGEVUS: Mupo hinnangul rikkus Elmo Ant (vasakul) jäätmehoolduseeskirja nõudeid, kui vedas Nõmmele vedelema jäetud prügi linnavalitsuse ette.   (Andres Putting / Ekspress Meedia)

Valimisliidu Vaba Tallinna Kodanik liikme Sergei Metlevi sõnul teadis Kalle Klandorf väga hästi, et linnavalitsuse juurde toodud prügikotid olid prügikriisist väsinud kodanike meeleavaldus, kuid sellest hoolimata andis ta korralduse demineerijad kohale kutsuda. Metlev esitas abilinnapea tegevuse kohta politseisse väärteoteate.

Tollal veel tegevlinnapeana ametis olnud Taavi Aas taunis resoluutselt Prügi-Uberi aktsiooni. „Seadused ja ka lihtsalt heakorra austamine on kõigile kohustuslik,“ edastas ta avalikkusele. „Ühiselu reegleid tuleb täita isegi siis, kui sa oled pärit Nõmmelt, ja isegi siis, kui sa oled kodanikuaktivist.“

PRÜGI-UBER: Abilinnapea Kalle Klandorf kutsus välja demineerijad, et need linnavalitsuse ukse ette visatud kotid veekahuriga puruks laseks. (Andres Putting / Ekspress Meedia)

Kelle süü on suurem?

Kohus vaagis põhjalikult kaebaja ja linnaametnike esitatud põhjendusi ning leidis, et Nõmme elanike rahulolematusele ja murettekitavale olukorrale vaatamata ei olnud siiski tegemist hädaseisundiga, mis välistaks Elmo Anti teo õigusvastasuse. Kohtu hinnangul jätsid prügiaktivistid kasutamata muud võimalused, nagu näiteks pöörduda lepinguliste kohustuste rikkumise korral kohtusse, jms.

Mupo kui kohtuväline menetleja oleks aga kohtu väitel pidanud probleemi igakülgselt hindama ning leidma lahenduse, et keskkonda prügiga rohkem ei reostataks, ning karistamine peaks olema viimane abinõu inimese mõjutamiseks. Kohus ei nõustunud mupo seisukohaga, et linnavalitsuse ette toodud prügikotid ohustasid oluliselt keskkonda, kuna seal liigub palju turiste. Mitme kuu jooksul vedamata prügi kümnetest Nõmme majapidamistest ohustas kohtu hinnangul keskkonda ja selle piirkonna elanikke tunduvalt suuremal määral. Kohus nõustub osaliselt ka Elmo Anti seisukohaga, et trahv oli talle mõistetud kättemaksuna kriitika eest linnavalitsuse pihta. Pärast 2. juunil 2017 toimunud aktsiooni algatati väärteomenetlus ka jäätmevedaja suhtes.

PRÜGI-UBER: Abilinnapea Kalle Klandorf kutsus välja demineerijad, et need linnavalitsuse ukse ette visatud kotid veekahuriga puruks laseks. (Andres Putting / Ekspress Meedia)

Värvika minevikuga kodanikuaktivist Elmo Ant jäi kohtus Tallinna jäätmehoolduseeskirjade rikkumises süüdi. Kuna aga tema süü ei olnud kohtu arvates suur ja väärteomenetluse jätkamiseks puudus avalik menetlushuvi, otsustas kohus asja otstarbekuse kaalutlusel lõpetada ja 400eurose rahatrahvi tühistada.

Mupo kasutas seadusest tulenevat õigust maakohtu otsus edasi kaevata. 23. augustil tegi riigikohus määruse mupo kaebust mitte menetlusse võtta ning samal päeval jõustus läinud kevadel tehtud maakohtu otsus, mis tühistas Elmo Antile prügi laialipildumise eest mõistetud trahvi.

„Me austame ja aktsepteerime kohtuotsust,“ ütleb Õhtulehele mupo pressiesindaja Meeli Hunt. Veidi hiljem lisab ameti juhataja asetäitja Janek Lass: „Me ei soovi seda kommenteerida ja hinnangut anda.“

Elmo Ant ütles Õhtulehele, et maakohtu otsuse lõplik jõustumine ei üllata teda karvavõrdki. „Imestama paneb aga linnaametnike naeruväärne ja pillav järjekindlus, mis tuli ilmsiks igati põhjendatud maakohtu otsuse edasikaebamisel riigikohtusse,“ lausub Ant. „Kas see pole siis linna raha raiskamine? Endiste miilitsate katsetest mind kogu selle vaidluse raames mustata pole aga mõtetki rääkidagi. Neile jään ma ju alati kurjategijaks!“

Elmo Anti sõnul mullukevadise prügiaktsiooni mõte linnavõimudele kohale ei jõudnudki ning sisuliselt pole tema hinnangul selles vallas pealinnas midagi suurt paremuse poole liikunud.  

5 kommentaari

A
Ant Elmo  /   07:50, 14. sept 2018
Kuna Nõmme Linnaosa valitsus (nõme nimetus tõega!) ei ole meile saatnud ealeski ühtegi prügiarvet, pole põhjustki nende ukse ette midagi viia. Teiseks pole nalja ega naeru, kui teemasse ei süüvita vaid haugutakse "vale puu all", need kotid olidki prügikonteinerite kõrvalt võetud ju!
A
antvärk  /   20:37, 13. sept 2018
nõme inimene, kui su Nõmme prügi, viinud siis Nõmme LOV ette või veelparem, pannud prügikonteinerisse
E
Elmo Ant  /   08:01, 13. sept 2018
Mida me sellest õppida võiksime? Eelkõige ehk seda, et üks suurimaid "puudeid" on kodanikuõiguslaste "usu puue", tehtud asjadesse peab eelnema kindel usk, et asi on seda väärt ja selle teoga kaasneb ka vastutus. Mida veel? Nelja kohtuistungiga 6 kuu jooksul, selgus ka midagi, mida sooviksin heade lugejatega jagada- järgmistel kordadel teate siis ka Teie, tulevased ja tänased kodanikuaktivistid! Viies oma prügi linnavalitsuse hoonesse- vabanete paljudest nendest seadusepügalatest ja linnamäärustest, millele MUPO püüdis selles loos toetuda! Hoones kehtivad sisekorra eeskirjad!
M
Mis ametnike kättemaks?  /   22:01, 12. sept 2018
Ku prügi veo eest on makstud ja prügi viimata siis viidi see ju õigesse kohta. Kui kark & Ko ei suuda teenust osutada siis korjagu ise kokku selle sama puujalaga eesotsas, kes on järjekordselt ime väe läbi tervenenud nii füüsiliselt kui vaimselt, et saab isegi europarlamenti minna. Siis väike soIgikorjamise aktsioon teeb talle ainult head, mõõdukas füüsiline koormus värskes õhus. ;)
E
Elmole  /   03:56, 16. sept 2018
sulle saadeti arve Vabaduse platsilt ?

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias