Vergo Verniku ja Meelis Pressi võistlustöö. (Kesklinna valitsus)

Täna hakati Tallinna ja Eesti ajalukku sügava jälje jätnud abielupaarile Voldemar ja Elfriede Lenderile püstitama Politseiaeda mälestusmärki.

Aasta tagasi toimunud Lenderite mälestusmärgi lahenduse ideekonkursi võitis Vergo Verniku ja Meelis Pressi kavand. Selle alusel püstitatav mälestusmärk Politseiaias, mille servas asus kunagine Lenderi tütarlastegümnaasium, peaks saama valmis veel tänavu.

Lenderite perekonnal on Tallinna ja Eesti ajaloos eriline roll. Voldemar Lender oli aastail 1906–1913 esimene eestlasest Tallinna linnapea. Selleaegset majatüüpi nimetatakse ajastu märgina Lenderi järgi. Tallinnas vajati toona suurel hulgal uusi maju, sest suurte tööstusettevõtete rajamisega koos kasvas hoogsalt linna elanikkond.

Lenderi tüüpi maja on 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses Tallinnas laialdaselt ehitatud puidust odav üürimaja, mis oli algselt kahekorruseline, sümmeetrilise fassaadiga, lihtne ja väikeste korteritega. Praegugi on selliseid maju alles tuhatkond. Kõige enam on neid säilinud Pelgulinnas, Kalamajas, Kelmikülas, Kassisabas, Uues Maailmas, Kitsekülas, pisut vähem Kadriorus, Veerenni, Tatari, Raua, Torupilli ja Sikupilli asumis. Need asumid on kuulutatud miljööväärtuslikeks hoonestusaladeks.

Voldemar Lenderi kõrval on Eesti ajaloos oluline tegelane ka ta abikaasa Elfriede Lender, kelle eestvedamisel alustas 1907. aastal Tallinnas tööd temanimeline tütarlaste eragümnaasium. See oli esimene eesti tütarlaste kool Eestimaa kubermangus.

Tallinna kommunaalameti tellimusel koostas mälestusmärgi rajamise projektdokumentatsiooni M. Pressi arhitektuuribüroo, mälestusmärgi skulptuuri valmistab ja paigaldab Vergo Vernik ning ehitustööd teeb Enska Ehitus. Ehitustööde lepinguline maksumus on umbes 175 000 eurot.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias