Endise koolijuhi Hendrik Aguri julge visioon võimalikust tulevasest riigigümnaasiumist Tallinnas on tekitanud avalikkuses palju vastukaja. (Teet Malsroos)

Endine Gustav Adolfi gümnaasiumi direktor Hendrik Agur avaldas nädalavahetusel Facebooki seinal oma visiooni, millised võiksid olla Tallinna tõenäoliselt loodavad riigigümnaasiumid.

„Olen aasta algusest kutsutud ja seatud haridus- ja teadusministeeriumisse ametisse, et rajada Tallinna uus kool või uued koolid – riigigümnaasiumid või üks riigigümnaasium, mis paikneb eri linnaosades – kesklinnas, Mustamäel ja Põhja-Tallinnas. Milline täpsemalt saab olema uus kool või koolid, ei ole veel kokku lepitud, ning selle kallal töö käibki. Teada on see, et uus kool haarab aastatest 2022 ja 2023 enda alla suure osa Tallinna gümnaasiumiharidusest ja jätab paljudele tänastele täistsüklikoolidele võimaluse keskenduda tugevale põhiharidusele. Siinkohal jätan täpsustamata loodava kooli planeeritava õpilaste arvu, aga see saab olema üle 3000,“ kirjutas Agur.

Pikaaegse koolijuhi sõnul peab Tallinna loodavast riigigümnaasiumist saama maailma parim. „Eesti rahva kestvuse põhiväärtusi kandev, kuid ka neid, mis annavad noorele kaasa tänapäeva maailma ees seisvate ülesannete mõtestamise, lahendamise, kohanemisvõime ja suhtlusoskused. Innovatsioon, parim hariduspraktika ning kultuuriliselt küpseks ja heaks inimeseks saamine on lõimitud ühiseks noore inimese haridustee osaks, millest saab igapäevane norm. Allapoole seda latti seada ei tohi,“ nägi ta vaimusilmas uut ja üksjagu idealistlikku kooli.

Haridus- ja teadusministri Mailis Repsi sõnul avaldas Agur Facebookis enda isikliku ja väga julge nägemuse Tallinna koolivõrgu tuleviku kohta. „Riigigümnaasiumite loomise idee on eelkõige jätkusuutliku ja kaasaegse hariduse pakkumine kohaliku koolivõrgu ülevaatamise ja ümberkorraldamise raames. Loomulikult peaks tulevikus riigigümnaasiumite eeliseid pakkuma ka Eesti pealinna õpilastele,“ märkis Reps Linnalehele.

Ministri sõnul on haridus- ja teadusministeerium Tallinnaga pikalt riigigümnaasiumite loomise üle läbirääkimisi pidanud ning esialgsed kokkulepped on sõlmitud, kuid täpne õpilaste arv ja edasised sammud on alles tulevikuküsimused.

„Kokku oleme leppinud selleski, et linn esitab oma koolivõrgu korrastamise kava 1. oktoobriks. Kindlasti ei saa riigigümnaasium(id) asendada enamikku Tallinna gümnaasiumitest, kus viimases kooliastmes õpib pea 9000 õpilast. Kokku on lepitud ühe kuni kolme kooli loomises, mis pole kindlasti enamik. Küll on sellisel kujul puhas gümnaasium pealinnas uuenduslik. Riigigümnaasiumid on samm selleks, et muuta pealinna haridusmaastikku mitmekesisemaks ja võimalusterohkemaks,“ avas Reps tausta.

Haridusministeeriumi teatel on praegu Eestis 17 riigigümnaasiumi.

0 kommentaari

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias